2014 Appalachian Festival Entertainment Schedule

Performers and times subject to change

Friday May 9th
  The River Stage
  Morning
11:00 Rabbit Hash String Band
 
  Afternoon
NOON Sternwheelers
1:00 Jean Dowell w/ Mike Oberst
2:00 P's in a Pod
3:00 Bluegrass Mafia
4:00 Sternwheelers
 
  Evening
5:00 Appalachian Grass
6:00 The Tillers
7:00 Bluegrass Mafia
8:00 Appalachian Grass
  Sittin' on the Back Porch Stage
  Afternoon
12:45 - 1:45 Susan Pepper
3:15 - 4:15 Rabbit Hash String Band
 
  Evening
5:00 - 5:45 Susan Pepper
6:30 - 7:15 P's in a Pod
 
  Strolling through the Park
All Day Uncle Mike Carr
Saturday May 10th
  The River Stage
  Morning
11:00 Black Water
  Afternoon
NOON Wayfarers
1:00 Dry Mill Road
2:00 Black Water
3:00 Nightflyer
4:00 American Drive
 
  Evening
5:00 Dry Mill Road
6:00 Night Flyer
7:00 American Drive
8:30 John Erwin Band
  Sittin' on the Back Porch Stage
  Afternoon
12:30 - 1:30 Good'le Boys
3:45 - 4:45 Wayfarers
 
  Evening
5:30 - 6:30 Good'le Boys
 
  Strolling through the Park
All Day Uncle Mike Carr
Sunday May 11th
  The River Stage
  Morning
10:00 Steve Bonafel & Friends Gospel
11:00 Missy Werner
 
  Afternoon
Noon One Iota
1:00 Ma Crow & The Lady Slippers
2:30 Appalachian Festival Sunday Heritage
Mothers Day Review:

Featuring: [subject to change]
Bob Lawerence, Uncle Mike Carr,
Missy Werner, Steve Bonafel, Ma Crow & The Lady Slippers, Bluegrass Allstars, Phoebe Goodale, Randy Barger
w/ MC Hannah Cooper
  Sittin' on the Back Porch Stage
  Afternoon
12:45 - 1:30 Amy Kuykendall
2:15 - 3:00 Gospel w/ Uncle Mike Carr
3:35 - 4:30 Amy Kuykendall
 
Storytelling

Sittin' on
the Back Porch Stage
Friday May 9th

  Morning
9:45-10:30 Hannah Cooper
10:30-11:15 Rick Elliott
11:15-Noon Hannah Cooper
  Afternoon
1:45-2:30 Hannah Cooper
2:30-3:15 Paul Ingram
4:15-5:00 Paul Ingram
  Evening
7:15-8:00 Omope Carter Daboiku

Sittin' on
the Back Porch Stage
Saturday May 10th

  Morning 
9:45-10:30 Rick Elliott
11:15-Noon Hannah Cooper
  Afternoon
12:00-12:30 Omope Carter Dakoiku
1:30-2:15 Rick Elliot
3:00-3:45 Sandy Messerly
  Evening
6:30-7:15 Rick Elliott
7:15-8:00 Omope Carter Daboiku

Sittin' on
the Back Porch Stage
Sunday May 11th

  Afternoon 
12:00-12:45 Paul Ingram
3:00-3:45 Rick Elliott
4:30-5:15 Omope Carter Daboiku
 
 
 

Dance
a
Lost River Pavilion
Friday May 9th
  Afternoon
12:00-12:45 Crossroads Dance Team
  Evening
5:45-6:30 Sugarfoot
 
 
  Lost River Pavilion
Saturday May 10th
  Morning
10:30-11:15 Spirit of America Cloggers
  Afternoon
2:15-3:00 Harkies Hoedowners
4:45-5:30 Hoosier Hoedowners
 
   
 
  Lost River Pavilion
Sunday May 11th
  Afternoon
1:30-2:15 Five Points